Vieglo kravas automobiļu vidējā degvielas patēriņa uzlabojumi pēdējos gados ir palēninājušies

Starptautiskā Enerģētikas aģentūra ir secinājusi, ka, lai gan degvielas ekonomija ir uzlabojusies, ir jāiegulda vairāk pūļu ilgtspējā.

2021. gadā vieglie automobiļi un mikroautobusi radīja aptuveni 8 % no globālajām tiešajām CO2 emisijām. Pateicoties nepārtrauktiem uzlabojumiem dzinēju, spēka pārvadu un transportlīdzekļu tehnoloģiju jomā, jauno transportlīdzekļu degvielas patēriņš ir samazinājies.

Tomēr ilgtermiņa tendence palielināt transportlīdzekļu izmērus un jaudu ir palēninājusi progresu. Pēdējā laikā elektrifikācija ir kļuvusi par tehnoloģiju, kas samazina jaunu transportlīdzekļu vidējo degvielas patēriņu. Lai līdz 2050. gadam panāktu atbilstību scenārijā “Neto nulles emisijas līdz 2050. gadam” paredzētajam virzienam, ir vajadzīgi daudz straujāki degvielas ekonomijas uzlabojumi jauniem un tradicionālajiem (ar iekšdedzes dzinēju darbināmiem) transportlīdzekļiem, pat ja elektrisko transportlīdzekļu pārdošanas īpatsvars turpināsies palielināties.

Tajā īpaši uzsvērta tādu tehnoloģiju nozīme kā ArtuPower, kuras pamatā ir tehnoloģija “Gāzes ultraskaņas sistēma un metode dīzeļdzinēja common-rail dzinēja darbināšanai”. ArtuPower ļauj izmantot ūdens tvaiku un alkānu gāzes, tostarp – sašķidrinātu naftas gāzi (LPG), dabasgāzi (CNG) un to bioekvivalentus (BioLPG, BioCNG), lai daļēji vai pilnībā aizstātu dīzeļdegvielu dažāda tilpuma dīzeļdzinējos, kas aprīkoti ar common-rail tehnoloģiju.

Projektu atbalsta Norvēģija ar Norvēģijas finanšu instrumenta starpniecību.

Projekta ietvaros produkts “ArtuPower” tiks izstrādāts līdz TRL8 tehnoloģiju gatavības līmenim, un paredzamais projekta ilgums ir 18 mēneši. Kopējais projekta budžets ir 132 400 EUR, no kuriem 92 680 EUR paredzēts saņemt ar “Norvēģijas finanšu mehānisma mazo grantu shēmas” atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai.